Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković dodelio je danas ugovore jedinicama lokalne samouprave za pilot sprovođenje inovativnih rešenja u oblasti lokalne politike zapošljavanja.
Selaković je objasnio da će se kroz podržane projekte 400 nezaposlenih uključiti u različite mere, kao što su obuke za potrebe tržišta rada i obuke na radnom mestu kod poslodavca, dok će nakon toga najmanje 80 nezaposlenih lica biti ekonomski osnaženo, zaposleno ili samozaposleno.
On je podsetio na to da su tokom 2022. godine nastavljena pozitivna kretanja na tržištu rada, te da je stopa nezaposlenosti u trećem kvartalu ove godine iznosila 8,9 odsto za stanovništvo uzrasta 15 i više godina, dok je stopa zaposlenosti 50,8 odsto.
Navedeni podaci su, kako je ukazao, dokaz da je Srbija zemlja koja se menja, s obzirom na to da je do pre samo deset godina svaka četvrta osoba bila nezaposlena.
Prema njegovim rečima, ovo su podaci koji ohrabruju, ali nas istovremeno i obavezuju na to da u narednoj godini dodatno intenziviramo aktivnosti i pružimo šansu što većem broju nezaposlenih lica da steknu prvo radno iskustvo, nova znanja, da se zaposle ili samozaposle.
Ministar je naveo da je realizacija projekta „Podrška Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u pilotiranju inovativnih rešenja za zapošljavanjeˮ, koji finansira GIZ program „Migracije za razvoj IIIˮ i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, upravo korak dalje u stvaranju kvalitetnijeg tržišta rada.
On je iskazao zahvalnost GIZ-u na njihovoj dugodišnjoj podršci koju nesebično daju institucijama Srbije, kao i Vladi Nemačke koja je Srbiju prepoznala kao svog partnera, te istakao da je ovo prvi GIZ-ov projekat sa resornim ministarstvom, koji podrzumeva direktna bespovratna sredstva.
Cilj nam je da se jedinice lokalne samouprave dodatno podrže za sprovođenje inovativnih rešenja koja treba da odgovore na prepoznate izazove na lokalnom tržištu rada, na potrebe teže zapošljivih nezaposlenih lica i društveno osetljivih grupa, radi podsticanja zapošljavanja i poboljšanja njihovog socio-ekonomskog položaja, ukazao je Selaković.
Projekti izabranih lokalnih samouprava, kako je napomenuo, posebnu pažnju posvećuju ekonomskom osnaživanju žena, kao i teže zapošljivih lica, kao što su stariji od 50 godina i pripadnici romske nacionalne manjine.
Takođe, on je dodao da će pojedini podržani projekti biti od važnosti za promociju i dalji razvoj socijalnog preduzetništva, kao posebnog vida socijalne ekonomije.
Direktorka Kancelarije GIZ u Srbiji Danijela Funke ukazala je na to da projekat „Podrška Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u razvoju inovativnih rešenja za zapošljavanje na lokalnom nivou“ sadrži sve važne elemente i za Srbiju i za GIZ.
Naime, kako je predočila, reč je o inovacijama i pomoći ranjivim, teško zapošljivim grupama, onima kojima je iz različitih razloga potrebna pomoć i podrška – na primer, povratnicima iz inostranstva, pripadnicima manjinskih grupa, kojima nedostaju veštine i obrazovanje.
Srbija je već napravila napredak u oblasti zapošljavanja, a ovaj projekat se fokusira na najugroženije, kojima je potrebna dodatna podrška kako bi mogli da stupe na tržište rada, istakla je Funke.
Ona je dodala da je jedan od važnih elemenata i socijalno preduzetništvo, navodeći da je GIZ zajedno sa resornim ministarstvom radio na izradi i donošenju Zakona o socijalnom preduzetništvu kroz koji će, kao i kroz pokrenute projekte, biti ponuđena mogućnost podrške pri zapošljavanju.
Direktorka Kancelarije je podvukla da projekat unapređuje saradnju između GIZ-a i Ministarstva, kao i Vlade Srbije i Savezne vlade Nemačke.
Ministarstvo je raspisalo 3. oktobra javni poziv za jedinice lokalnih samouprava za dodelu bespovratnih sredstava za pilot sprovođenje inovativnih rešenja u oblasti lokalne politike zapošljavanja.
Predloge projekata podnelo je 20 jedinica lokalnih samouprava, a 23. novembra doneta je odluka o odobravanju sredstava, kojom je obuhvaćeno osam jedinica.
Sredstva su dobili Kragujevac, Knjaževac, Pirot, Novi Pazar, Grad Vranje, Bač, Vrnjačka Banja i Ćićevac.
Ukupna vrednost bespovratnih sredstava za jedinice lokalne samouprave iznosi 387.993 evra. Dodatna sredstva za realizaciju projekata (minimum 20 odsto odobrenih sredstava) iznose 101.188 evra, koji su obezbeđeni od strane lokalnih samouprava u okviru sopstvenih budžeta.
Realizacija odobrenih projekata započela je 8. decembra, a završava se 30. juna 2023. godine, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.